چگونه می توان افکار و الگوهای رفتاری خود را برای بهتر شدن تغییر داد؟

اگر افکار و الگوهای رفتاری دارید که می دانید ناسالم یا غیرمولد هستند و یا حتی برای خود و اطرافیانتان سمی هستند، تغییر کار سخت خواهد بود. به هر حال، این الگوها بخشی از زندگی است. تصمیم گیری درباره اینکه باید افکار و الگوهای رفتاری خود را برای بهتر شدن تغییر دهید، یک قدم بزرگ است، اما می تواند شما را به فکر فرو برد که از کجا شروع کنید. برای این کار می توانید از مشاوران متخصص کمک بگیرید‌.

درک افکار خود از طریق ذهن آگاهی

برای تغییر افکار خود، باید بفهمید که فرآیندهای فکر شما چگونه کار می کنند. به نظر ساده می رسد، اما کمی فراتر از آنچه انتظار می رود چالش برانگیز است. ذهن ما همیشه مانند یک کامپیوتر در حال کار است، نه فقط در حالی که ما به طور فعال به چیزی توجه می کنیم یا سعی در کشف چیزی داریم. در حالی که رانندگی می کنید، دوش می گیرید، کتاب می خوانید یا تلویزیون می بینید، ذهن شما وحشی است. طرفداران ذهن آگاهی این را “ذهن میمون” شما می نامند. مغز شما تمایل دارد ذهن میمون را تنظیم کند، اما هنوز هم تأثیر زیادی بر نحوه تفکر و احساس شما دارد. یادگیری توجه بیشتر به ذهن میمون می تواند دشوار باشد، اما می تواند به شما کمک کند دیدگاه خود را بفهمید و فعالانه تغییر دهید.

نکته مهم

یکی از بهترین راهها برای درک ذهن میمون خود فرآیندی به نام “مراقبه ذهن آگاهی” است. این تمرین فکری که معمولاً برای کاهش استرس استفاده می شود همچنین می تواند به شما در درک و تغییر الگوی فکر و رفتار خود کمک کند.

برای شروع راحت بنشینید یا دراز بکشید. چشمانتات را ببندید روی نفس خود تمرکز کنید. برای عمیق یا کند شدن نفس شما نیازی به تغییر نفس ندارید، فقط به احساس نفس هنگام ورود و خروج به بدن توجه کنید. احتمال این وجود دارد که شما فقط قبل از اینکه ذهن میمون شما قطع شود می توانید چند لحظه روی نفس خود تمرکز کنید. اشکالی نداره فقط توجه داشته باشید که فکر در مورد چیست و به تمرکز بر نفس خود برگردید.

سعی کنید حداقل پنج دقیقه این کار را انجام دهید. با پایان زمان خود، ممکن است متوجه روند مختلفی از افکار شوید که باعث حواس پرتی شما می شود. سعی کنید این ورزش را حداقل هفته ای یک بار انجام دهید اما حداقل پنج دقیقه در روز کار کنید. هنگامی که مدتی این کار را انجام دادید، باید بیشتر بدانید که ذهن میمون شما در طول روز به شما چه می گوید. اگر به طور فعال در تلاش برای تغییر به سمت بهتر شدن هستید، احتمالاً ذهن میمون شماست که شما را عقب نگه می دارد. توانایی رهگیری آن می تواند از تعیین رفتار شما جلوگیری کند.

درک افکار و الگوهای رفتاری خود از طریق گذشته نگری

ذهن میمون شما می تواند رفتار شما را کنترل کند، اما رفتار شما به راحتی از ذهن میمون شما قابل مشاهده است. این احتمال وجود دارد که اگر شما در وهله اول به تغییر افکار و الگوهای رفتارتان علاقه دارید، احتمالاً این رفتار شما بوده است که به شما اطلاع می دهد که چیزی درست نیست. نظارت بر رفتار شما یک تلاش فعال است، اما نیازی به مراقبه نیست. این فقط باید شامل توجه به احساسات شما باشد.

بعضی اوقات، رفتاری که می خواهید تغییر دهید رفتاری است که به آن عادت کرده اید. به این معنی که انجام آن حتی اگر بعد از آن پشیمان شوید، کار سختی خواهد بود. بنابراین، مانند رفتار با افکار سرزده در تمرین ذهن آگاهی در بالا، با این رفتارها رفتار کنید. یعنی خودتان را کتک نزنید، فقط به احساسی که در شما ایجاد می کنند توجه کنید و ببینید چه نوع گرایش هایی را مشاهده می کنید. این می تواند دو کار مهم را انجام دهد.

نکته مهم

اول، این می تواند به شما کمک کند زنجیره ای از حوادث را که می تواند به رفتارهای ناخواسته شما منجر شود یا به وقایع منزوی منجر شود که رفتارها را تحریک کنید. به عنوان مثال، شاید فقط وقتی با افراد خاصی هستید، یا اگر نوشیدنی خورده اید، یا وقتی روز بدی در محل کار داشته اید، رفتاری ناخواسته دارید. هنگامی که مواردی را که منجر به رفتار ناخواسته شما می شوند را شناختید، ممکن است دریابید که می توانید زنجیره ای از وقایع را قطع کنید.

دوم، یادآوری احساسات منفی پس از انجام رفتارهای ناخواسته به خود می تواند به شما کمک کند تا از آن دور شوید. بعضی اوقات، می دانیم که درمورد رفتار منفی بحث می کنیم، اما می توانیم راهی را که بعداً به ما احساس می کند فراموش کنیم. یادآوری تاسف گذشته خود نسبت به رفتار خود قبل از انجام این کار، می تواند به شما کمک کند تا خود را متقاعد کنید که این رفتار ارزش آن را ندارد.

تهیه کننده : خانم نجف زاده-آموزگار پایه اول

تأیید شده توسط خانم زنگنه مدیر دبستان


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20